Decydując się na proces certyfikacyjny trzeba uwzględnić jedną rzecz – normy ISO 9001 należy dopasować do wymagań swojej firmy. Nie odwrotnie. Tym bardziej, że mówią one o ogólnikowym zarządzaniu jakością na najwyższym poziomie. Teraz trzeba po prostu pomyśleć o tym aby certyfikat ISO 9001 móc wprowadzić w życie swojej firmy. Z odpowiednim przewodnictwem, które jest w stanie zaoferować chociażby firma DJB doradztwo taki proces uda się bez żadnego problemu.

Wartości dla firmy

Może i wdrożenie ISO 9001 wiązać się będzie z wieloma wyrzeczeniami. Trzeba mieć jednak świadomość tego, że ulegną poprawie najważniejsze wartości dla firmy. Mowa tutaj o takich elementach jak:

  • minimalizacja ponoszonych nakładów a co za tym dalej idzie, ograniczają się również zbędne koszta,
  • zwiększone zadowolenie klienta, który będzie budował swoje zaufanie w stosunku do danej firmy,
  • zwiększona wydajność pracowników m.in. poprzez ujednolicenie procesów,
  • zwiększona ilość powtórnie składanych zamówień,
  • zwiększona skuteczność ofertowania wobec nowych klientów i kontrahentów,
  • szybka reakcja na zapytania, które kierowane są od klientów.

Wsparcie firmy doradczej

Można pokusić się o samodzielne wprowadzenie norm ISO 9001 na łono firmy. Nie każdy może mieć jednak czas na takie działania. Trzeba więc pomyśleć o tym aby znaleźć właściwą firmę doradczą, która będzie stanowiła w tym momencie najlepsze wsparcie. Nie brakuje takich firm. Jedna z nich została wspomniana powyżej. Na jakiej podstawie można wybrać taką firmę? Oto kilka głównych czynników jakie należy wziąć pod uwagę:

  • kadra złożona z wyspecjalizowanych doradców, którzy niezbędną wiedzę są w stanie odpowiednio udokumentować,
  • dobre zaplecze informatyczne, które jest niezbędne do wdrożenia ISO 9001,
  • referencje, które są najlepszym poświadczeniem tego, że firma była w stanie zaoferować wsparcie innym przedsiębiorstwom,
  • ważne jest nie tylko samo wdrożenie, ale także zapewnienie fachowego doradztwa w tym zakresie. 

Warto również upewnić się czy firma doradcza jest w stanie zapewnić odpowiednią gwarancję odnoszącą się do swojej metodyki. Tak aby być pewnym tego, że finalnie uda się wdrożyć cały proces, który zakończy się pozytywnie. Ważna jest również szczegółowość. Nic nie może zostać wykonane po łebkach. Koniecznością jest dopracowanie każdego elementu aby być pewnym tego, że każdy z procesów będzie odbywał się bez żadnych zarzutów. Tak aby móc stać się posiadaczem nowoczesnego systemu zarządzania jakością.