Okres letni, a w szczególności czas żniw to dla rolników jeden z najważniejszych okresów w roku. Jest to również czas stwarzający największe niebezpieczeństwo zarówno dla ludzi, jak i maszyn rolniczych. Wysokie temperatury powietrza, maksymalnie intensywna eksploatacja urządzeń, zapylanie, niska wilgotność to niestety idealne warunki sprzyjające zapaleniu się maszyn rolniczych. O tym, jakie są przyczyny pożarów maszyn rolniczych przeczytasz w poniższym artykule.

Zwarcie instalacji elektrycznej

Najczęstszą przyczyną pożaru maszyn rolniczych, jaka jest wskazywana w dokumentacji ubezpieczeniowej jest zwarcie instalacji elektrycznej zarówno w układzie niskoprądowym, jak i wysokoprądowym. Niestety najczęściej za ten stan rzeczy odpowiadają właściciele doprowadzając do zaniedbania instalacji. Bardzo ważne jest regularne doglądanie stanu technicznego pojazdu, bowiem małe niedopatrzenia takie jak obluzowana klema akumulatora czy niedokręcony przewód masowy są w stanie wywołać iskrzenie, które będzie początkiem pożaru. W ciągniku występuje ogromna liczba łatwopalnych elementów na przykład izolacja przewodów elektrycznych, tapicerka, brud z zatłuszczonego silnika, czy wreszcie olej napędowy, co sprawia, że pożar bardzo szybko się w nim rozprzestrzenia i jest wręcz nie do opanowania, szczególnie w warunkach polowych.

Pozostałe przyczyny pożaru maszyn rolniczych

W okresie żniw najbardziej eksploatowaną maszyną jest kombajn zbożowy. Istnieje wiele przyczyn, które mogą zapoczątkować pożar kombajnu. W starszych modelach bardzo często zapłon wywoływany był przez przeciek magistrali olejowej przeprowadzonej gumowymi przewodami. Olej, który się z niej wydobywał niezmiernie łatwo się zapalał i w bardzo szybkim tempie rozprzestrzeniał się na dalszą część maszyny.

Ponadto kombajn w okresie żniw narażony był na ogromne przeciążenie, stąd też elementy trące o siebie czy rozgrzane łożysko były miejscem, gdzie równie często pojawiały się iskry bardzo łatwo przenoszące się na pozostałe elementy.

Znane są również przypadki takie jak uderzenie pioruna czy zahaczenie kombajnu o linie wysokiego napięcia, wskutek których doszło do zapłonu maszyny. Niestety okres letni to również czas, gdy wysokie temperatury sprzyjają pożarom traw, suchych łąk czy ścierniska. Niestety osoba prowadząca traktor może nie zauważyć tlącej się powierzchni pod podwoziem ciągnika, wtedy też przejeżdżający po niej pojazd również zaczyna się palić.

W okresie letnim odnotowuje się corocznie ogromną liczbę pożarów maszyn rolniczych. Wykupując ubezpieczenie jesteś w stanie zrekompensować szkody nimi wywołane.

domains.pl ndo.pl zobacz wiecej