Coraz większa ilość Polaków decyduje się na podjęcie stałej pracy za granicą Polski – najczęściej podejmowanym wyborem co do destynacji są oczywiście Niemcy. Względna bliskość oraz możliwość korzystania z licznych biur pośrednictwa pracy za granicą sprawia, że praca za granicą jest jeszcze bardziej pożądana niż kiedykolwiek wcześniej. 

Jaką pracę podejmują Polacy w Niemczech?

Jeszcze do niedawna praca w Niemczech to dla Polaka była przede wszystkim praca sezonowa – chętnie wybieraliśmy się na okres letni, aby uczestniczyć odpłatnie przy zbiorach. Praca sezonowa to jednak nie tylko warzywa i owoce – wśród gastarbeiterów wymienia się również osoby pełniące opiekę nad osobami starszymi, pracujący w systemie zmianowym. Takie osoby pozostają na terytorium Niemiec przez kilka tygodni, kolejno na taki sam czas mogą wrócić do domu – w tym czasie opiekę przejmuje zmiennik. 

Pracy za granicą poszukują również specjaliści z danych branż – najczęściej są to inżynierowie, elektronicy, ale również specjaliści od informatyki, osoby zarządzające produkcjami fabrycznymi. Takie osoby osiadają w Niemczech na stałe, co dodatkowo wiąże się z wyprowadzką i koniecznością ułożenia sobie życia w nowym miejscu. 

Kwestie podatkowe – jak je rozwiązać?

Pracując legalnie w Niemczech konieczne jest rozliczenie podatku z Niemiec. Rozliczenie podatku wymaga złożenia odpowiednich dokumentów potwierdzających nasz dochód. Pamiętajmy, że rozliczenie podatku pozwoli nam odzyskanie nadpłaconego podatku oraz umożliwi odciągnięcie wszelkich ulg przysługujących nam z tytułu dziecka czy też innych zagadnień. Jeśli mamy wątpliwości, czy nasze rozliczenie podatkowe jest poprawnie wypełnione możemy zgłosić się o pomoc do jednego z wykwalifikowanych biur podatkowych, specjalizujących się właśnie w kwestiach prawa podatkowego w krajach UE.