Palmy przywodzą na myśl lato, morze, plażę. Taką wakacyjną atmosferę można stworzyć w własnym domu. Jednak aby palmy przetrwały w mieszkaniu, należy przestrzegać paru wskazówek, dotyczących pielęgnacji.

Palmy uwielbiają ciepło

Wszystkie palmy potrzebują odpowiednich warunków do życia. Przede wszystkim temperatury w pomieszczeniu nie powinny trwale spadać poniżej 15 stopni. 15 do 22 stopni jest optymalne dla tych ciepłolubnych roślin. Należy pamiętać, że niektóre gatunki nie lubią spadków temperatur nawet w nocy.

Umiejscowienie w salonie jest więc bezproblemowe.

Istnieje niewielka liczba rodzajów palm, które tolerują chłodne miejsca. Należą do nich chińska palma konopna pochodząca z Himalajów i europejska karłatka niska, która występuje na Balearach i we Włoszech. Obydwie wytrzymują nawet przymrozki.

Odpowiednie miejsce dla palmy w domu

Palmy potrzebują dużo światła. Idealne dla nich jest położenie w zachodniej, wschodniej lub południowej części domu. Okna północne są odpowiednie tylko dla palm z regionów górskich, takich jak palmy górskie, ponieważ te nie tolerują palącego słońca.

Aby żyć, palmy na ogół potrzebują natężenia oświetlenia 1000 luksów, a aby rosnąć, natężenie oświetlenia powinno być dwukrotnie większe. W przypadku małych okien lub zimą jest zalecana dodatkowa ekspozycja. Odpowiednie są specjalne lampy lub dostępne w sklepach świetlówki.Warto pamiętać, że im cieplejsze pomieszczenie, w którym znajduje się palma, tym więcej powinno być światła.

Palmy lubią wilgoć

Odpowiedni poziom wilgotności sprzyja zdrowiu i wzrostowi palm. Idealna jest wilgotność powyżej 40 procent. Niektóre odmiany, takie jak palma cariotta (znana też jako fishtail), potrzebują więcej niż 50 procent wilgotności, aby dobrze się rozwijać. Jeżeli powietrze jest zbyt suche, można to łatwo rozpoznać – czubki palmowych liści brązowieją. Wilgotność pomieszczenia można poprawić za pomocą domowej fontanny albo nawilżacza powietrza.

Palmy lubią ciepło, ale nie ogrzewanie, zwłaszcza ogrzewanie podłogowe może mieć negatywny wpływ na wzrost roślin w pomieszczeniach.Najlepiej jest trzymać roślinę w większej osłonce, na dnie umieścić cegłę, a na niej doniczkę z palmą. Dzięki temu woda może stać w doniczce i parować, tworząc optymalne środowisko dla rośliny. Korzenie, nie mając styczności z wodą, nie gniją.

Podlewanie, ale niezbyt obfite

Palmy należy regularnie podlewać, ale trzeba pamiętać, że są to rośliny, które nie tolerują przelewania. Ich zapotrzebowanie na wodę zależy od lokalizacji. Najlepszym sposobem jest podlewanie z góry i tylko wtedy, gdy ziemia jest zupełnie sucha.

Więcej informacji znajdziesz na stronie https://www.tropiart.pl/plants/palmy-palmy-mrozoodporne.html.

saw-iso.pl meblenaogrod.com.pl hamam-project.org