Mówiąc o pomiarze siły, należy przede wszystkim poznać podstawowe pojęcia dotyczące samej siły. Siła jest w fizyce miarą oddziaływań, które występują między dwoma ciałami. Można by rzec, że wszystko w świecie na siebie oddziałuje tylko z różną siłą. Siła powoduje ruch, jest jego przyczyną. W życiu codziennym najczęściej pomiar siły dotyczy siły nacisku lub rozciągania się pewnych rzeczy i elementów.

Jakie cechy ma siła?

Siła ma 4 najważniejsze cechy, o których nie można zapominać. Jest to wartość siły, jej kierunek, zwrot oraz punkt przełożenia. Siła jest określana, jako wartość wektorowa, ponieważ ma swoją wartość i kierunek.

Czym dokonywany jest pomiar siły?

Mierzenie siły wykonuje się za pomocą specjalnego urządzenia nazywanego siłomierzem. Jest to przyrząd, który posiada sprężynę, która pod wpływem siły się rozciąga. Każdy siłomierz ma skalę i wskaźnik. To właśnie dzięki nim możemy odczytać, jak duża siła działa i ile wynosi jej wartość.

Warto wiedzieć, że jednostką miary siły jest Newton (N). Wiele siłomierzy oprócz tej jednostki ma również inne, które także są bardzo pomocne podczas pomiaru.

Jakich siłomierzy najczęściej używa się do pomiaru siły?

Przyrządy do mierzenia siły mogą być mechaniczne lub cyfrowe. Teraz znacznie częściej dostępne są siłomierze cyfrowe, ponieważ są wygodniejsze w użyciu i dokładniejsze. Pomiar siły powinien być rzetelny, dlatego lepiej wybrać urządzenie, które zrobi to precyzyjnie.

Siłomierze mechaniczne są proste w obsłudze, mają podstawowe funkcje mierzenia siły. Nie mają pamięci wewnętrznej, więc przy ich użyciu należy samemu notować pomiar. Ich dokładność jest zadowalająca, ale nie najlepsza. Niepewność pomiaru w wielu takich urządzeniach wynosi +/- 1% zakresu pomiaru. Nie wszędzie pomiar siły może mieć taki zakres błędu, dlatego coraz częściej się z tego typu urządzeń rezygnuje.

Siłomierz cyfrowy jest natomiast urządzeniem, które jest dokładniejsze w dokonywaniu pomiaru siły, jednak jego wadą jest wysoka cena. Trzeba pamiętać, że im bardziej zaawansowane urządzenie technologicznie, tym będzie droższe. Cyfrowy miernik siły ma jednak wiele zalet w tym: pamięć wewnętrzną, gdzie zapamiętywanych jest nawet 1000 wcześniejszych pomiarów, alarm wizualny i dźwiękowy, który włącza się, gdy siła osiągnie 110% zakresu pomiarowego. Urządzenie jest łatwe i wygodne w użytkowaniu oraz może pracować nawet podczas trudnych warunkach środowiskowych.

Więcej informacji znajdziesz na stronie Optyczne czujniki ramkowe.