Nowoczesne miechy pneumatyczne mają bardzo wiele zalet, dlatego też tym bardziej warto nieco bliżej im się przyjrzeć. Jest to idealne rozwiązanie przede wszystkim dla tych kierowców, którzy bardzo często podróżują po nierównych drogach.

Co warto wiedzieć?

Miechy pneumatyczne stopniowo wyparły z rynku metalowe sprężyny zawieszenia, które przez wiele lat były standardowym wyposażeniem zawieszenia samochodowego. Miechy to nic innego jak popularne poduszki pneumatyczne, których podstawowym zadaniem jest tłumienie wszelkich nierówności na drodze.

Jednym z najważniejszym elementów miechów pneumatycznych jest oczywiście kompresor, czyli popularna sprężarka zawieszenia. To właśnie ten element odpowiada za pobieranie powietrza bezpośrednio z atmosfery, a następnie automatycznie spręża je do dość wysokich wartości. Specjalny układ zaworów reguluje ilość powietrza, które trafia bezpośrednio do miechów. To właśnie w ten sposób można nie tylko zmniejszyć, ale również zwiększyć wysokość prześwitu.

W skład kompletnego układu wchodzą również przewody ciśnieniowe przez które pompowane jest powietrze. Ogromną rolę odgrywa również sam zbiornik ciśnieniowy z dodatkowym zaworem regulującym. Nie można zapominać również o odwadniaczach powietrza i komputerze, który steruje całym układem. Praca układu zawieszenia pneumatycznego jest kontrolowana za pomocą czujników bezwładności, prześwitu i ciśnienia.

Jak to działa?

Klasyczne miechy pneumatyczne składają się ze specjalnej komory, która wypełniona jest oczywiście sprężonym powietrzem. Drugim kluczowym elementem jest tłok toczny, który połączony jest bezpośrednio z osią auta i zintegrowany z zawieszeniem. To właśnie pomiędzy tymi dwoma komponentami znaleźć można gumowe tuleje umocowane za pomocą specjalnego pierścienia zaciskowego wykonanego ze stali.

Wszystkie powyżej wymienione elementy tworzą tzw. „obszar aktywny” dla sprężanego powietrza. Najważniejszą rolę w opisywanym systemie odgrywa ECU, czyli elektroniczny moduł sterowania. To właśnie on wykorzystując czujniki jest w stanie ustalić, czy w danym momencie miechy należy napompować, czy też może trzeba spuścić nadmiar powietrza. Wysokiej klasy zawieszenie pneumatyczne zaprojektowane jest w taki sposób, aby możliwa była korekcja ugięcia zawieszenia nawet podczas bardzo agresywnych zakrętów.