Postanowiłeś wreszcie spełnić marzenie o kupnie jednośladu? Zanim wyruszysz na pierwszą przejażdżkę, powinieneś dokonać niezbędnych formalności. Jedną z najważniejszych kwestii, jakich musisz dopilnować, jest rejestracja motocykla. Jak wygląda proces rejestracji? Sprawdź!

Rejestracja motocykla: o tym powinieneś pamiętać!

Rejestracja motocykla jest niezbędna, abyś mógł legalnie poruszać się nowym pojazdem po drogach. Aby dopełnić wszelkich formalności, musisz udać się do najbliższego miejscu zamieszkania Wydziału Komunikacji. Na miejscu pobierzesz stosowny wniosek. Należy go uzupełnić, złożyć i uregulować opłatę. Otrzymasz tak zwany miękki dowód rejestracyjny pozwalający na tymczasowe użytkowanie pojazdu.  Do urzędu zabierz ze sobą  umowę kupna-sprzedaży, dowód rejestracyjny przekazany przez poprzedniego właściciela i kartę pojazdu. Na  przerejestrowanie motocykla masz 30 dni od momentu zakupu. Ponadto, w ciągu 14 dni od daty widniejącej na umowie ze zbywcą musisz udać się do urzędu skarbowego, aby uregulować podatek od czynności cywilnoprawnych w wysokości 2% wartości pojazdu.

Nie zapomnij o ubezpieczeniu!

Formalności związane z dopuszczeniem motocykla do ruchu nie kończą się na wizycie w Wydziale Komunikacji. Pamiętaj o tym, że każdy pojazd mechaniczny musi być objęty obowiązkowym ubezpieczeniem. Polisę OC należy zakupić najpóźniej w dniu rejestracji. Zaniedbanie tego obowiązku będzie miało poważne konsekwencje, przede wszystkim finansowe. Weryfikacją nieubezpieczonych pojazdów zajmuje się UFG. Wysokość kar uzależniona jest od liczny dni bez ochrony. Minimalna kara za brak OC dla właściciel motocykli wynosi w tym roku od 200 zł do 1000 zł.