Palmy to rośliny, które wielu osobom kojarzą się z egzotycznymi wakacjami za granicą. Ich namiastkę można mieć w domu, dzięki doniczkowej hodowli tego gatunku roślinności. Co ją charakteryzuje i wyróżnia na tle innych?

WYGLĄD

Palmy wyglądem przypominają drzewa, lecz tak naprawdę nimi nie są. Nie występuje u nich przyrost wtórny. To rośliny składające się z jednego pnia zwieńczonego koroną dużych i twardych liści, które rozchodzą się promieniście. Ich liczba jest dobrze określona, gdyż nowy liść wyrasta dopiero w momencie obumarcia starego.

Charakterystyczny pień może osiągać około 20 metrów wysokości. Jednak czasami on mieć nawet do 40 czy 60 metrów. Poza tym zazwyczaj nie posiada rozgałęzień i ma tę samą średnicę na całej wysokości. Warto dodać, że palmy hodowane w domu są znacznie niższe, a ich docelową wielkość można określić już podczas zakupu rośliny.

WYSTĘPOWANIE

W naturze plamy najczęściej występują na kontynentach w strefie międzyzwrotnikowej, gdzie pojawiają się częste opady deszczu. Ważne jest również słońce niezbędne do odpowiedniego rozwoju większości odmian tej rośliny. Jednak powstały gatunki, które poradzą sobie również przy mniejszych opadach i większym zaciemnieniu.

Jedyną przeszkodą jest wysoka wrażliwość palm na niskie temperatury. W najgorszym przypadku temperatura powinna wynieść co najmniej 7 stopni. Odporne na ochłodzenie są tylko niektóre gatunki górskie oraz daktylowce rosnące na przykład w Himalajach.

Obecnie na całym świecie występuje około 2800 gatunków palm. Ich największe zróżnicowanie można zauważyć w Azji oraz na wyspach Pacyfiku. Najmniejsza różnorodność jest w Afryce.

WYKORZYSTANIE

Palmy nie są tylko pięknymi ozdobami. Po ich obumarciu można je wykorzystać na wiele sposobów. W dużej mierze dotyczy to budownictwa i pożywienia, choć nie brakuje też innych artykułów bazujących na częściach palmy.

Pnie (a czasem nawet liście) palmy można wykorzystać jako budulec. Z pozyskiwanych z nich włókien powstają między innymi maty, wachlarze i liny. Zdobyte w ten sposób drewno można również wykorzystać do stworzenia nietypowego regału, stolika czy rzeźby.

Owoce palm wykorzystywane są w przemyśle spożywczym. To na tych roślinach rosną na przykład daktyle. Bardzo ważne są tłuste nasiona niektórych palm, gdyż z nich pozyskuje się olej palmowy, który jest najczęściej używany do produkcji słodyczy. Poza tym może posłużyć on przy tworzeniu naturalnych świec czy mydeł.

Więcej informacji znajdziesz na stronie palmy.