Palmy to rośliny, które wielu osobom kojarzą się z egzotycznymi wakacjami za granicą. Ich namiastkę można mieć w domu, dzięki doniczkowej hodowli tego gatunku roślinności. Co ją charakteryzuje i wyróżnia na tle innych?

WYGLĄD

Palmy wyglądem przypominają drzewa, lecz tak naprawdę nimi nie są. Nie występuje u nich przyrost wtórny. To rośliny składające się z jednego pnia zwieńczonego koroną dużych i twardych liści, które rozchodzą się promieniście. Ich liczba jest dobrze określona, gdyż nowy liść wyrasta dopiero w momencie obumarcia starego.

Charakterystyczny pień może osiągać około 20 metrów wysokości. Jednak czasami on mieć nawet do 40 czy 60 metrów. Poza tym zazwyczaj nie posiada rozgałęzień i ma tę samą średnicę na całej wysokości. Warto dodać, że palmy hodowane w domu są znacznie niższe, a ich docelową wielkość można określić już podczas zakupu rośliny.

WYSTĘPOWANIE

W naturze plamy najczęściej występują na kontynentach w strefie międzyzwrotnikowej, gdzie pojawiają się częste opady deszczu. Ważne jest również słońce niezbędne do odpowiedniego rozwoju większości odmian tej rośliny. Jednak powstały gatunki, które poradzą sobie również przy mniejszych opadach i większym zaciemnieniu.

Jedyną przeszkodą jest wysoka wrażliwość palm na niskie temperatury. W najgorszym przypadku temperatura powinna wynieść co najmniej 7 stopni. Odporne na ochłodzenie są tylko niektóre gatunki górskie oraz daktylowce rosnące na przykład w Himalajach.

Obecnie na całym świecie występuje około 2800 gatunków palm. Ich największe zróżnicowanie można zauważyć w Azji oraz na wyspach Pacyfiku. Najmniejsza różnorodność jest w Afryce.

WYKORZYSTANIE

Palmy nie są tylko pięknymi ozdobami. Po ich obumarciu można je wykorzystać na wiele sposobów. W dużej mierze dotyczy to budownictwa i pożywienia, choć nie brakuje też innych artykułów bazujących na częściach palmy.

Pnie (a czasem nawet liście) palmy można wykorzystać jako budulec. Z pozyskiwanych z nich włókien powstają między innymi maty, wachlarze i liny. Zdobyte w ten sposób drewno można również wykorzystać do stworzenia nietypowego regału, stolika czy rzeźby.

Owoce palm wykorzystywane są w przemyśle spożywczym. To na tych roślinach rosną na przykład daktyle. Bardzo ważne są tłuste nasiona niektórych palm, gdyż z nich pozyskuje się olej palmowy, który jest najczęściej używany do produkcji słodyczy. Poza tym może posłużyć on przy tworzeniu naturalnych świec czy mydeł.

Więcej informacji znajdziesz na stronie palmy.

tt2012.org aubezpieczenia.pl zobacz wiecje