Choroby układu krążenia to jedne z najczęstszych i najpoważniejszych, ponieważ prowadzą do przedwczesnej śmierci. Mimo dobrze rozwiniętej profilaktyki w tym kierunku wciąż wiele osób nie poddaje się systematycznym badaniom, nie przyjmuje leków i bagatelizuje pierwsze objawy. Na jakie warto zwrócić uwagę?

 

Specyfika chorób krążenia

 

Problemy z krążeniem mogą zacząć się bardzo wcześnie – ma na to wpływ bardzo wiele czynników, w tym przede wszystkim cywilizacyjne, czyli takie, które dotyczą bardzo dużej ilości populacji. Jest to przede wszystkim zła dieta, brak ruchu, nadwaga, otyłość i nadużywanie używek.

 

Układ krążenia to przede wszystkim serce oraz żyły i tętnice, którymi transportowana jest krew wraz z tlenem i składnikami odżywczymi do wszystkich organów i tkanek, a ponadto usuwany jest dwutlenek węgla i składniki przemiany materii. Jeśli ich praca zostanie w jakiś sposób zaburzona, to tym samym odpowiednie ilości tlenu i składników odżywczych nie dotrą do organów, co może nieść bardzo poważne konsekwencje zdrowotne.

 

Wystarczy, jeśli zaczną się niewielkie problemy z krążeniem – w żyłach odkłada się cholesterol, który w połączeniu z innymi substancjami tworzy tzw. płytki miażdżycowe – już to wystarczy, aby krew nie dotarła w odpowiedniej ilości do serca czy mózgu, co może skończyć się tragicznie.

 

Problemy z krążeniem – jakie objawy

 

Istnieje kilka objawów, które mogą zwiastować problemy z krążeniem. Warto więc zwrócić na nie szczególną uwagę, niestety są one niespecyficzne i bardzo łatwo można połączyć je z innymi dolegliwościami i chorobami. Są to między innymi bóle i zawroty głowy, a także niepokojące kołatania serca oraz omdlenia.

 

Ponadto inne objawy, które pojawiają się już wtedy, gdy choroby krążenia mogą być znacznie bardziej zaawansowane, to przede wszystkim ból oraz ucisk w klatce piersiowej, który pojawia się w trakcie wysiłku fizycznego lub w stresie oraz duszność, osłabienie i zmęczenie. Inne objawy zwiastujące choroby krążeniowe to także żylaki, problemy z koncentracją i orientacją, szybka męczliwość, puchnięcie kostek. Oczywiście objawy te mogą zwiastować także inne choroby, więc najlepszym rozwiązaniem jest regularne poddawanie się badaniom, które skutecznie ocenią stan żył i tętnic.